Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

OBSZAR ZASTOSOWANIA - PRODUKCJA CUKRU

Kostki cukru Cukier jest jednym z najczęściej używanych produktów spożywczych na świecie. Wytwarzany jest z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Można go znaleźć nie tylko w wielu produktach spożywczych i napojach, ale nie można się bez niego obejść w procesie konserwacji żywności lub produkcji alkoholu.

Czy wiesz, że cukier w kostkach został wynaleziony w Czechach w 1843 roku? Jakub Kryštof Rada został zainspirowany do jego wynalezienia przez swoją żonę, która skaleczyła się podczas krojenia kostki cukru.

DLACZEGO SEPARATORY MAGNETYCZNE SĄ STOSOWANE DO PRODUKCJI CUKRU?

Separator magnetyczny jest często używany w cukrowni do usuwania niepożądanych cząstek metalu, które mogą być obecne w surowcu lub mogą pojawić się podczas procesu produkcyjnego. Istnieje kilka powodów, dla których separator magnetyczny jest potrzebny w cukrowni:

Ochrona urządzenia

Cząstki metalu, takie jak śruby, gwoździe, wióry z narzędzi lub metalowe części z przenośników taśmowych mogą dostać się do buraków cukrowych lub trzciny cukrowej podczas zbioru, transportu lub przetwarzania surowca. Te metalowe cząstki mogą powodować uszkodzenia sprzętu w cukrowni, takiego jak młyny, prasy lub pompy. Separator magnetyczny wychwytuje te metalowe zanieczyszczenia i zapobiega ich dalszemu przedostawaniu się przez system, chroniąc w ten sposób sprzęt przed uszkodzeniem.

Jakość produktu końcowego

Obecność cząstek metalicznych w produkcie cukrowym może negatywnie wpływać na jego jakość. Separator magnetyczny zapewnia, że otrzymany cukier lub melasa cukrowa są wolne od zanieczyszczeń metalicznych, poprawiając w ten sposób ich jakość. Dzięki technologii wykrywania metali możemy również wykrywać metale nieferromagnetyczne, a nawet cząstki niemetaliczne za pomocą promieniowania rentgenowskiego. W rezultacie otrzymujemy cukier wolny od wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń.

Przestrzeganie norm higieny

W przemyśle spożywczym ważne jest przestrzeganie surowych norm higieny. Standardy te są często wymagane przez końcowych odbiorców cukru. Obecność cząstek metalu w produktach spożywczych może prowadzić do odrzucenia produktu lub nawet konsekwencji prawnych. Separator magnetyczny umożliwia cukrowniom przestrzeganie tych norm i zapewnienie, że ich produkty spełniają odpowiednie przepisy.

Wprowadzenie separatora magnetycznego do procesu produkcji cukru pomaga zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu, poprawia jakość i bezpieczeństwo produktu końcowego oraz umożliwia cukrowniom przestrzeganie norm i przepisów dotyczących higieny.

SOLLAU
Producent separatorów magnetycznych dla przemysłu cukrowniczego

Jesteśmy producentem ww. separatorów. Produkujemy je w naszym zakładzie w Czechach, dzięki czemu możemy zagwarantować najwyższą jakość i jesteśmy w stanie dostosować je do Twoich wymagań.

Český výrobek / Made in Czech Republic

GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ SEPARATORY MAGNETYCZNE W CUKROWNI?

Odbiór buraków cukrowych

Najczęściej stosowane do odbioru buraków cukrowych są:

Podczas odbioru buraków cukrowych konieczne jest usunięcie dużych zanieczyszczeń metalicznych (gwoździ, śrub itp.), które powstały na przykład podczas transportu buraków od plantatora do cukrowni. Buraki cukrowe są transportowane do cukrowni za pomocą przenośnika. Z tego powodu najczęściej stosuje się podwieszane separatory magnetyczne (płyty magnetyczne z automatycznym lub ręcznym czyszczeniem), które są zawieszone nad przenośnikiem buraków. Celem jest przede wszystkim ochrona dalszej technologii i ograniczenie obecności zanieczyszczeń ferromagnetycznych w produkcie końcowym.

ZDJĘCIA ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNEGO

Płynny cukier

Podczas przetwarzania cukru, jest on zanieczyszczony zanieczyszczeniami ferromagnetycznymi pochodzącymi nie tylko ze źródeł zewnętrznych, ale także częściowo z procesu technologicznego. Zanieczyszczenia te można również oddzielić od ciężkiego soku cukrowego. W tym celu stosuje się następujące filtry magnetyczne:

Filtry magnetyczne serii MSP (z ręcznym, półautomatycznym lub automatycznym czyszczeniem) są instalowane w rurociągu. Sok cukrowy przepływa przez pręty magnetyczne umieszczone w korpusie separatora. Jeśli pręty magnetyczne zostaną zatkane zanieczyszczeniami ferromagnetycznymi, konieczne jest ich wyczyszczenie, aby separator nadal doskonale spełniał swoją funkcję. W zależności od ilości zatrzymanych zanieczyszczeń (a tym samym wymaganej częstotliwości czyszczenia), wybieramy separator z czyszczeniem ręcznym (w przypadku niewielkiej ilości zanieczyszczeń) lub separator z czyszczeniem automatycznym (w przypadku dużej ilości zanieczyszczeń). Korpus separatora jest zaprojektowany w taki sposób, że przekrój rury jest zabezpieczony i nie występuje zmiana ciśnienia w rurze.

Wszystkie te separatory mogą być produkowane zarówno w wersji jednościennej, jak i dwuściennej. Separatory dwupłaszczowe są stosowane, gdy temperatura oddzielanego medium musi być utrzymywana, aby zapobiec jego zestalaniu się w korpusie separatora. Separatory są ogrzewane gorącą wodą lub parą.

Osobny rozdział stanowią magnesy do filtrów tkaninowych MSF. Są one stosowane, gdy cukrownia używa filtrów workowych do separacji. Wydajność separacji tych filtrów tkaninowych jest znacznie zwiększona dzięki zastosowaniu naszych magnesów do filtrów workowych, które są wkładane do istniejącego filtra tkaninowego. Powoduje to podwójną filtrację - nie tylko mechaniczną (filtr tkaninowy), ale także magnetyczną.

ZDJĘCIA ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNEGO

Pelety, ścinki

Podczas produkcji peletów z buraków cukrowych należy upewnić się, że w przetwarzanym materiale nie ma żadnych większych zanieczyszczeń ferromagnetycznych - takich jak śruby, nakrętki, gwoździe itp. Zanieczyszczenia te mogłyby uszkodzić matrycę granulującą podczas prasowania = niepotrzebne koszty konserwacji maszyny. Do separacji najczęściej stosuje się zakryte bębny magnetyczne, w których bęben magnetyczny jest umieszczony w konstrukcji szafy. Bęben magnetyczny w tej konstrukcji jest bardzo prosty w instalacji.

Jeśli ścinki lub pelety są transportowane przez pochyłe rury, zaleca się użycie magnesu płytkowego do poślizgu  (w rynnie)  lub po prostu bardzo prostych drzwi magnetycznych do instalacji.

ZDJĘCIA ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNEGO

Cukier kryształ

Zanieczyszczenia ferromagnetyczne są również obecne w produkcie końcowym - cukrze kryształ i cukrze pudrze. Nabywcy cukru uważają zanieczyszczenia ferromagnetyczne za niepożądane i dlatego wymagają, aby nie były one obecne w cukrze.

Następujące separatory magnetyczne są używane do oddzielania metali od cukru kryształu:

Separatory te różnią się sposobem czyszczenia. W przypadku rzadkich zanieczyszczeń wystarczający jest separator z czyszczeniem ręcznym. Jego wysoką skuteczność zapewnia zastosowanie najsilniejszych magnesów o indukcji magnetycznej do 18 700 G. Dwa poziomy siatek magnetycznych zapewniają wydajny labirynt opadania, dzięki czemu separacja jest bardzo skuteczna. Separatory skrzynkowe są bardzo łatwe do zainstalowania w rurociągu, przez który kryształ cukru jest transportowany grawitacyjnie. Szeroka gama produkowanych przez nas separatorów zapewnia, że każdy klient może znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

MSS-MC to podstawy typ separatora, ale nawet on jest wyposażony w magnesy o indukcji magnetycznej do 18.700 G! Dla klientów wymagających separatora z szybkim, wygodnym i bezpiecznym czyszczeniem mamy rozwiązanie– MSS-MC LUX. Potrzebujesz szybkiej instalacji w rurze JACOB? Użyj naszego MSS-MC COMPACT.

W przypadku dużych ilości zanieczyszczeń zalecamy stosowanie naszych separatorów z automatycznym czyszczeniem. Cykl czyszczenia jest w pełni automatyczny, więc nie wymaga udziału operatora. Oszczędza to czas operatora i poprawia jakość separacji, ponieważ zapewnione jest regularne czyszczenie, co nie zawsze ma miejsce w przypadku separatorów czyszczonych ręcznie (operator pomija/zapomina o czyszczeniu separatora). Oczywiście możliwe jest podłączenie separatora do systemu sterowania pracą.

Co czyni nas wyjątkowymi? Oprócz jakości naszych produktów, nasz automatyczny separator MSS-AC TARANTULA jest wyposażony w cztery poziomy rusztów magnetycznych. Czteropoziomowa separacja gwarantuje najwyższą możliwą jakość separacji magnetycznej i to w uczciwej cenie!

ZDJĘCIA ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNEGO

Cukier puder

Cukier puder, jest materiałem bardzo podatnym na wyginanie.  W związku z tym trudno jest oddzielić od niej metale i nie zaleca się stosowania magnesów kratowych. W naszej ofercie posiadamy również separatory przeznaczone do takich zastosowań:

Latarnie magnetyczny ML są zaprojektowane w taki sposób, że magnesy są umieszczone na bokach rury. Nie ma żadnych przeszkód w przepływie materiału, a tym samym nie może wystąpić łukowatość. Te magnesy płytowe mogą być wyposażone w najsilniejsze magnesy o indukcji magnetycznej 7500 G, co gwarantuje niezrównaną skuteczność separacji magnetycznej nawet w przypadku słabo przepuszczalnych materiałów, takich jak cukier puder. Ponownie myślimy o komforcie, bezpieczeństwie operatora i szybkości czyszczenia - rozwiązaniem jest separator  ML-LUX.

Separator obrotowy MSR-MC  zapewnia przewagę magnesów kratowych (wysoka indukcja magnetyczna) i eliminuje ich ograniczenia w przypadku słabo przepuszczalnych materiałów. Obrotowe pręty magnetyczne z łatwością radzą sobie z takimi materiałami!

ZDJĘCIA ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNEGO

Pakowanie, wysyłka

Ostatnim etapem produkcji cukru jest pakowanie i wysyłka. Aby zapewnić 100% czystość cukru, zaleca się zainstalowanie separatora magnetycznego przed urządzeniem pakującym. Nazywamy go separatorem ostatniej szansy. Najczęściej stosowane są skrzynkowe separatory rusztowe. A ponieważ w tym zakładzie produkcyjnym cukier jest często transportowany rurami o większej średnicy (np. przed napełnieniem cystern), często zalecamy stosowanie separator MSS-MC LUX.

Ponieważ klient końcowy wymaga nie tylko, aby cukier był wolny od zanieczyszczeń ferromagnetycznych, ale także musi być wolny od innych zanieczyszczeń. Do takich zastosowań oferujemy szereg wykrywaczy metali:

Detektory metali QUICKTRON są instalowane w miejscach, w których cukier jest transportowany grawitacyjnie rurociągami. Końcowa kontrola już zapakowanego cukru transportowanego z pakowaczki za pomocą przenośnika taśmowego powinna być przeprowadzana za pomocą tunelowego detektora metali  METRON. Oba typy detektorów niezawodnie wychwytują wszystkie zanieczyszczenia metaliczne. Jeśli konieczne jest wykrycie innych zanieczyszczeń, takich jak szkło, plastik lub kamienie, należy użyć  rentgen kontrolny easySCOPE.

ZDJĘCIA ZASTOSOWANIA PRAKTYCZNEGO

STUDIUM PRZYPADKU

Separacja metali z brązowego cukru (studium przypadku)

Stan wyjściowy

Klient przetwarza brązowy cukier o frakcji 0,8 - 1,0 mm. Wydajność produkcyjna wynosi 5 t/godz.

Opis problemu

Wymaganiem klienta było oddzielenie metali...

Magnetyczny separator kratowy szafkowy – produkcja cukru (studium przypadku)

Klient wymagał, aby separator magnetyczny spełniał 3 podstawowe wymagania w produkcji cukru:

  • Wychwytywanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych od 1 mikrona
  • Szybkie czyszczenie

Latarnia magnetyczna – produkcja cukru (studium przypadku)

W tym studium przypadku chcielibyśmy pokazać Państwu typowy przykład zastosowania separatora magnetycznego płytowego - tzw. latarni magnetycznej.

W ten sposób spełnia...

KONTAKTY
Masz pytania dotyczące naszych produktów? Nie wahaj się z nami skontaktować!

Nasz zespół handlowców jest gotowy zapewnić pełne wsparcie i pomóc w znalezieniu najlepszego rozwiązania dla Twoich potrzeb w zakresie separacji magnetycznej. Oferujemy nie tylko standardowe rozwiązania, ale także rozwiązania niestandardowe, dzięki czemu nie musisz się martwić o bardziej złożone wyzwania techniczne. Po prostu skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością Ci pomożemy.

Możesz skontaktować się z nami telefonicznie, e-mailem lub za pośrednictwem naszego formularza internetowego.

Bohdan Zmelty

Sales Manager dla rynku polskiego
+48 795 201 567
bohdan.zmelty@sollau.pl

Top