Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

Stałe separatory magnetyczne z matrycą MX-MC

Niezwykle skuteczny separator magnetyczny MX-MC, wyposażony najsilniejszymi magnesami neodymowymi, jest przeznaczony do separacji drobnych magnetycznych i paramagnetycznych domieszek z materiałów ciekłych lub półciekłych.

Jak działa separator magnetyczny z matrycą?

Stały separator magnetyczny z matrycą składa się z metalowej szafy wyposażonej kołnierzami, systemu magnetycznego  (wyposażonego magnesami neodymowymi) i kartuszy matrycowej. Podczas gdy materiał przecieka przez matrycę wypełnioną przez magnetyczną wełną nierdzewną, bardzo intensywne pole magnetyczne gromadzi zatrzymane nieczystości magnetyczne wewnątrz kasety z wełną nierdzewną. Kolejną zaletą tego separatora je to, że wełna nierdzewna zachowuje się jednocześnie także jako krata mechaniczna i dlatego potrafi zatrzymać nawet drobne cząstki niemagnetyczne.

Jak czyścić separator magnetyczny z matrycą?

Podczas czyszczenia kartusz zostanie wyciągnięty z separatora i możne go albo ponownie wykorzystać (po myciu np. wodą pod ciśnieniem) albo matryca (w przypadku silnego zanieczyszczenia wełny nierdzewnej) zostanie zastąpiona nową.

Zalety matrycowego separatora magnetycznego MX-MC

 • Bardzo wysoka wydajność separacji
 • Zdolność zatrzymania nawet bardzo drobnych cząstek ferromagnetycznych (już od cca 1 μm)
 • Silna indukcja magnetyczna wewnątrz matrycy separacyjnej
 • Głębokie pole magnetyczne
 • Minimalne koszty eksploatacji i konserwacji
 • Cenowo bardzo interesująca alternatywa wobec kilkakrotnie droższym elektromagnetycznym separatorom magnetycznym (typu WHIMS i HGMS)
 • W porównaniu z klasycznymi separatorami rusztowymi (które obecnie są stosowane do usuwania drobnych domieszek ferromagnetycznych z materiałów ciekłych) separator matrycowy jest skuteczniejszy (ponieważ zmagnetyzowana wełna stalowa jest w znacznie intensywniejszym kontakcie z przepływającym materiałem niż tylko kilka rur magnetycznych klasycznego separatora magnetycznego). Dodatkowo wokół poszczególnych wzajemnie się krzyżujących drobnych przewodów wełny nierdzewnej wytwarzane jest silne pole magnetyczne, przy czym ostre krawędzie przewodów nierdzewnych jeszcze bardziej podwyższają jego intensywność (podobnie zachowuje się także np. klasyczny magnes w kształcie podkowy, gdzie gromadzi się najwięcej zatrzymanych szpon z żelaza na krawędziach biegunów).
 • Dalszą zaletą separatora matrycowego jest potem jego odporność na ścieranie, ponieważ – w odróżnieniu od separatorów rusztowych, których cienkie rury nierdzewne łatwo ulegają uszkodzeniu albo przez przepływający materiał albo podczas manipulacji z rdzeniami magnetycznymi – na nierdzewną wełnę w kartuszu matrycowym nie ma nawet silny materiał abrazyjny żaden negatywny wpływ.
 • Separator jest dostępny w szerokim zakresie średnic przyłączy
 • Prosta masywna konstrukcja
 • Łatwe i szybkie oczyszczanie
 • W porównaniu z wersjami elektromagnetycznymi chodzi o energooszczędne urządzenie (do swej eksploatacji nie potrzebuje zasilanie elektryczne)
 • Szeroki zakres aplikacji

Jak się Tobą zaopiekujemy?

Zaopiekujemy się Państwa projektem od początku do końca. U nas nie kończy się na zamówieniu. Zaoferujemy Państwu pełne wsparcie przez cały czas używania separatora.

1. Przyjedziemy

2. Zmierzymy i zaprojektujemy

3. Wyprodukujemy na wymiar

4. Zainstalujemy

5. Uruchomimy i wyszkolimy

6. Zapewnimy autoryzowany serwis

Separatory magnetyczne z matrycą do pracy ciągłej

W celu zapewnienia nieprzerwanej separacji materiału bez potrzeby przerwania przepływu lub czyszczenia kartuszy do systemu rurowego można umieścić dwa lub więcej separatorów matrycowych MX-MC. Na specjalne życzenie ww. separator można wyposażyć także zabudowaną kratą mechaniczną, która zapewni, aby do separatora nie przedostały się większe kawałki materiału lub nieczystości.

Ważna jest poprawna konfiguracja separatora

Pojemność separatora matrycowego zależna jest do wymaganego wykorzystania oraz od podstawowych parametrów selekcyjnych (objętość kartusza, szybkość przepływu materiału, indukcja magnetyczna, typ i gęstość wełny nierdzewnej). W odniesieniu do każdego popytu oceniamy i analizujemy te parametry indywidualnie, ewentualnie także laboratoryjnie. Szczególnie ważna jest później ocena przy materiałach z mocno zanieczyszczonymi nieczystościami metalowymi.

MX-MC - MANTA

Niezwykle skuteczny separator magnetyczny MX-MC, wyposażony najsilniejszymi magnesami neodymowymi, jest przeznaczony do separacji drobnych magnetycznych i paramagnetycznych domieszek z materiałów ciekłych lub półciekłych.

ProduktŚrednica wejściowa/wyjściowa (mm)Karta danych (EN)
MX-MC DN 50 - MANTA 50 pokaż PDF
MX-MC DN 80 - MANTA 80 pokaż PDF
MX-MC DN 100 - MANTA 100 pokaż PDF


W jakich dziedzinach przemysłowych zostanie zastosowany przepływowy separator magnetyczny?

 1. Separacja niepożądanych ferromagnetycznych i paramagnetycznych domieszek (np. biotyt, muskowit, granaty, krzemiany żelaza, minerały z domieszkami żelaza itp.) z materiałów niemetalowych jak piasek kwarcowy, apatyt, glina, talk, skaleń, nefelin, kaolin, baryt, grafit i inne materiały refrakcyjne, boksyt, mieszanki węgla i fosforanów itd.
 2. Nagromadzenie metalowych minerałów magnetycznych jak np. hematyt, limonit, ruda manganu, chromit, tungsten, cynk, tantal, niob, nikiel, molibden, pirotyn i dalsze słabe materiały magnetyczne
 3. Separacja niepożądanych domieszek magnetycznych z metalowych materiałów niemagnetycznych (np. galena, sfaleryt itp.)
 4. Oczyszczanie wstępne mieszanek mineralnych (złota, platyny itp.)

Separatory matrycowe są stosowane zwłaszcza do wydobywania i przetwarzania minerałów, ale także w przemyśle chemicznym i ceramicznym.