Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

20. 8. 2023

Separacja zanieczyszczeń żelazem od piór (studium przypadku)

Stan wyjściowy

Duży czeski producent - członek międzynarodowego konsorcjum firm zajmujących się przetwarzaniem pierza i produkcją najwyższej jakości koców i poduszek - poprosił nas o pomoc w usunięciu zanieczyszczeń żelazem z pierza. Pióra są bardzo specyficznym materiałem i stosowane są unikalne technologie przetwarzania - nawet materiał wejściowy musi zostać szczegółowo przeanalizowany w laboratorium, aby ocenić możliwości dalszego przetwarzania. Następnie materiały są myte, suszone, sortowane za pomocą mieszadeł (na lżejsze i cięższe frakcje) i ostatecznie mieszane w dużych maszynach mieszających zgodnie z wymaganiami klientów końcowych (pióra są transportowane rurociągami między różnymi technologiami przetwarzania poprzez dmuchanie).


Rozwiązanie problemu

 Czeski producent koców i poduszek kupuje swój surowiec (tj. pierze puchowe oraz gęsie i kacze) od wielu dostawców z niemal każdego kontynentu na świecie, dlatego nie można wykluczyć zanieczyszczenia obcymi materiałami, takimi jak drobne przedmioty żelazne. Ponadto, pierze podczas przetwarzania przechodzi przez szereg urządzeń technologicznych, których drobne fragmenty mogą dostać się do produktu końcowego (a nikt z nas nie chciałby odpoczywać na poduszce zawierającej np. opiłki żelaza...). Aby uniknąć ryzyka wysoko kosztowych roszczeń z tytułu uszczerbku na zdrowiu klientów końcowych, renomowany producent musiał wyeliminować źródło tych potencjalnych problemów (tj. w 100% usunąć drobne żelazne przedmioty z pierza). Jednak znalezienie separatora magnetycznego do czyszczenia tak specyficznego materiału nie jest całkowicie łatwe: pióra są bardzo lekkie, więc zwykła separacja magnetyczna oparta na własnym napędzie nie jest w tym przypadku opcją. Ponadto, ze względu na ciężar właściwy i bardzo różne frakcje materiałowe piór, nie jest możliwe użycie np. separatorów kratowych do czyszczenia (które blokowałyby strumień piór). Ze względu na konieczność transportu rurociągowego wykluczone jest użycie separatora magnetycznego innego niż taki, który może być mniej lub bardziej hermetycznie podłączony do systemu rurociągowego.

Rozwiązanie problemu

Firma SOLLAU zdawała sobie sprawę, że oddzielanie zanieczyszczeń żelaznych z tak złożonego materiału może być niepewne, dlatego zaoferowała klientowi możliwość wypożyczenia dwóch latarni magnetycznych o średnicy 200 mm (ML 200 N). Korpus tego separatora płytowego składa się ze spawanej obudowy ze stali nierdzewnej, która po podłączeniu stała się integralną częścią systemu rurociągów klienta. Na wlocie do korpusu separatora umieszczono daszek rozprężny, który kieruje strumień wydmuchiwanego pierza bezpośrednio na niezwykle grube płyty neodymowe (znajdujące się po wewnętrznej stronie drzwi latarni). W trakcie wypożyczania separatora płytowego klient przekonał się o wysokiej skuteczności magnetycznej separatora płytowego ML 200 N i zakupił oba wypożyczone urządzenia (oraz zainstalował je na swojej linii produkcyjnej).

Korzyści z zastosowania separatora magnetycznego ML 200 N

Oprócz wysokiej niezawodności systemu separatora, klient jest również bardzo zadowolony z łatwego systemu czyszczenia separatora - po otwarciu drzwi pokrywa ze stali nierdzewnej z uwięzionymi przedmiotami żelaznymi jest usuwana z rdzenia magnetycznego, a zanieczyszczenia żelazne wypadają samoczynnie.

Wykorzystane urządzenia: Płytowy separator magnetyczny ML 200 N

Top