Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

10. 8. 2023

Separacja niepożądanych metalowych przedmiotów od drewnianych bali (studium przypadku)

Stan wyjściowy

Duży czeski producent z branży obróbki drewna poprosił nas o zaproponowanie rozwiązania technicznego do usuwania metalowych przedmiotów z obrabianych przez niego drewnianych bali.


Opis problemu

Bale drewniane są podstawowym materiałem do produkcji płyt DTD, MDF i laminowanych, elementów mebli i innych produktów drewnianych. Czeski producent z długą tradycją (eksportujący około 60% swojej produkcji płyt drewnianych) od dawna zmagał się z obecnością niepożądanych metalowych przedmiotów w surowych kłodach drewna, które:

  • powodowały dla niego poważne problemy na polu technologicznym (fragmenty np. maszyn leśnych, pił, łańcuchów, ale także mniejsze przedmioty, takie jak gwoździe, amunicja kulkowa i śrutowa itp. uszkadzały jego kosztowny sprzęt do obróbki drewna i prowadziły do kosztownych przestojów i przerw w produkcji)
  •  dostały się również do produktów końcowych (np. płyt wiórowych i laminowanych - a ponieważ klient dostarcza również część tej produkcji do dużych sieci detalicznych, takich jak IKEA, istniało wysokie ryzyko kosztownej reklamacji jakościowej, która również zaszkodziłaby reputacji producenta).

Ze względu na to, że metalowe przedmioty były w większości głęboko osadzone w strukturze drewna, nie było możliwe ich wychwycenie lub usunięcie za pomocą separatorów magnetycznych. Podobnie, standardowe typy wykrywaczy metali nie mogły być użyte do ich wykrywania, ponieważ przychodzące kłody drewna mają średnicę do 700 mm i długość 5000 mm (wartości, z którymi standardowe ramowe lub tunelowe wykrywacze metali nie mogą sobie poradzić). Ponadto (ze względu na częstotliwość występowania zanieczyszczeń metalowych) klient potrzebował rozwiązania technicznego, które nie tylko wykrywałoby zanieczyszczenia metalowe, ale jednocześnie było w stanie je wyeliminować bez konieczności przerywania eksploatacji.

Rozwiązanie problemu

Idealnym rozwiązaniem było zastosowanie ośmiokątnego tunelowego wykrywacza metali METRON 05 CO, który niezawodnie (przy prędkości przenośnika taśmowego do 6 m/s) wykrywa żelazo, stal nierdzewną, aluminium, miedź, mosiądz i inne metalowe przedmioty - zarówno luźne, jak i osadzone lub całkowicie ukryte w drewnianych kłodach (o średnicy do 1600 mm). Ponadto jest to całkowicie nierdzewne, bardzo wytrzymałe urządzenie, które z łatwością wytrzymuje trudne warunki panujące w tartakach (a ośmiokątny kształt został opracowany specjalnie do kontroli kłód transportowanych na przenośniku taśmowym). Klient bardzo docenił również bogate wyposażenie opcjonalne detektora metalu METRON 05 CO, które pozwoliło mu podłączyć detektor do systemu sterowania KESAT - w celu automatycznego sortowania wykrytych obiektów (więc teraz, gdy detektor wykryje niepożądany metalowy obiekt w drewnianej kłodzie, system sterowania linią technologiczną automatycznie przenosi kłodę z centralnego przenośnika taśmowego na przenośnik pomocniczy).

Korzyści z zastosowania tunelowego wykrywacza metali  METRON 05 CO

Wykrywacz metali METRON 05 CO był w stanie spełnić wszystkie wymagania klienta, ponieważ niezawodnie wykrywa i automatycznie eliminuje wszystkie zanieczyszczenia metalami. W ten sposób nie tylko chroni kosztowny sprzęt przetwórczy przed uszkodzeniem (i zapobiega niepożądanym i kosztownym przestojom w produkcji), ale także gwarantuje czystość produktu końcowego (a tym samym eliminuje ryzyko reklamacji jakościowych z powodu obecności niepożądanych zanieczyszczeń metalowych w płytach wiórowych lub laminowanych).

Wykorzystane urządzenia: Tunelowy detektor metali METRON 05 CO

Top