Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

2. 11. 2023

Separacja metali magnetycznych i niemagnetycznych w spalarni odpadów komunalnych (studium przypadku)

Stan wyjściowy:

Duża spalarnia odpadów komunalnych budowała nową linię do sortowania odpadów komunalnych.

Wymagane było oddzielenie metali magnetycznych i niemagnetycznych od odpadów komunalnych, aby można je było następnie wykorzystać.


Opis problemu:

W nowo wybudowanej linii sortowania odpadów komunalnych w spalarni konieczne było oddzielenie materiałów metalowych. Zwrócono się do nas jako specjalistów w produkcji magnetycznych i niemagnetycznych separatorów metali, abyśmy dostarczyli naszą technologię do tej linii.

Warunkiem było, aby proponowane rozwiązanie było w pełni zautomatyzowane, nie wymagało obsługi przez człowieka, a jego system sterowania był w pełni zintegrowany z systemem sterowania całej linii separacji.

Rozwiązanie problemu:

Odpady są transportowane przez system przenośników o szerokości 1000 mm.

W pierwszym etapie należało usunąć zanieczyszczenia ferromagnetyczne:

Dlatego zaproponowaliśmy zastosowanie magnetycznej płyty samoczyszczącej, która jest zawieszona nad taśmą przenośnika. Zaletą tego typu separatora magnetycznego jest to, że uwięzione metale są automatycznie usuwane z przenośnika.

Wybraliśmy najmocniejszy model płyty magnetycznej DND-AC Mx3 F BEAST, który ma te unikalne cechy:

 • Wysokość montażu 450 mm
 • Max. prędkość taśmy przenośnika 3 m /s

Drugim krokiem było oddzielenie metali niemagnetycznych:

Drugim krokiem było oddzielenie metali niemagnetycznych:

Usunięcie zanieczyszczeń ferromagnetycznych jest warunkiem wstępnym udanej separacji (zostało to zrobione w kroku 1).

Oddzielenie metali niemagnetycznych jest możliwe przy użyciu specjalnego separatora magnetycznego działającego w oparciu o prądy wirowe. Separatory te nazywane są separatorami wiroprądowymi lub niemagnetycznymi separatorami metali. Składają się one z cylindra magnetycznego (wirnika) z bardzo silnymi magnesami, który przy dużej prędkości indukuje pole magnetyczne, które na krótki czas magnetyzuje nawet nieferromagnetyczne materiały metalowe (metale nieżelazne).

Biegunowość magnetyczna takich namagnesowanych cząstek jest taka sama jak biegunowość pola magnetycznego generowanego przez wirnik separatora. Dlatego namagnesowane materiały są odpychane i automatycznie wyrzucane z przenośnika taśmowego.

Istnieją dwa główne typy separatorów wiroprądowych:

Separatory wirnikowe montowane odśrodkowo (ECS-C RAM) - separatory te są przeznaczone do oddzielania większych zanieczyszczeń o wielkości od 50 mm. Nadają się zatem do oddzielania np. odpadów komunalnych. Ich zaletą jest niższa cena i wysoka wydajność. Wirnik składa się z 4 biegunów magnetycznych.

Separatory z wirnikiem zamontowanym mimośrodowo (ECS-E BULL) - dzięki swojej konstrukcji umożliwiają indukcję silnego pola magnetycznego i dlatego nadają się do separacji nawet bardzo małych zanieczyszczeń o wielkości od 5 mm.

Ponieważ konieczne było oddzielenie metali niemagnetycznych o frakcji większej niż 50 mm, wybraliśmy separator z centralnie zamontowanym wirnikiem ECS-C1500 RAM.

Warunkiem skutecznego oddzielania metali niemagnetycznych jest równomierne rozłożenie oddzielanego materiału na taśmie separatora ECS. Dlatego zaprojektowaliśmy separator o szerokości 1500 mm, aby zmniejszyć wysokość warstwy oddzielanego materiału i poprawić jego dystrybucję na taśmie separatora.

Korzyści z zastosowania separatora wiroprądowego ECS-C 1500 RAM i DND-AC Mx3 F BEAST:

Dzięki zastosowaniu najpotężniejszego separatora nad przenośnikiem DND-AC Mx3 BEAST byliśmy w stanie oddzielić zanieczyszczenia ferromagnetyczne i uzyskać czystość materiału wymaganą do udanej instalacji separatora ECS.

Separator wiroprądowy zapewnił wystarczającą jakość separacji nawet niemagnetycznych metali z odpadów komunalnych. Korzystna cena ECS-C RAM sprawia, że zwrot z inwestycji jest atrakcyjny.

Klient jest zadowolony z naszego rozwiązania - byliśmy w stanie oddzielić ferromagnetyczne i nieferromagnetyczne zanieczyszczenia metalowe z odpadów komunalnych, umożliwiając w ten sposób dalsze wydajne sortowanie odpadów komunalnych.

Wykorzystane urządzenie: Eddy current separator wiroprądowy ECS-C 1500 RAM i samoczyszcząca tablica magnetyczna DND-AC Mx3 F BEAST

Zalety separatora magnetycznego do metali niemagnetycznych CS-C 1500 RAM

 • Separacja cząstek metalu o wielkości od 50 mm
 • Centralnie zamontowany wirnik
 • Cylinder magnetyczny z 4 biegunami
 • Szerokość robocza 500 – 2 000 mm

Zalety magnetycznej płyty samooczyszczającej DND-AC Mx3 F BEAST

 • Automatyczne czyszczenie nawet bez przerywania przepływu materiału
 • Wysokość instalacyjna do 450 mm
 • Separacja cząstek Fe  od 0,5 do 300 mm
 • Maks. prędkość przenośnika taśmowego: 3 m/s
 • Gwarancja 10 lat
 • Konstrukcja w całości ze stali nierdzewnej
 • Brak martwych punktów między rdzeniem magnetycznym a ścianą boczną
 • Waga od 440 kg = łatwa instalacja
 • Indukcja 1 010 G (200 mm od taśmy separatora)
 • Warianty ferrytowe i lekkie neodymowe

 

Top