Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

8. 2. 2024

Ochrona kruszarki i redukcja kosztów konserwacji w procesie przetwarzania żywicy kalafoniowej (studium przypadku)

Stan wyjściowy

Nasz klient działa w branży żywic i spoiw od ponad 100 lat. Jego asortyment obejmuje twarde i miękkie żywice, twarde żywice poliuretanowe, żywice alkidowe i różne rodzaje spoiw.

Opis problemu

Podczas przetwarzania grubo rozdrobnionej żywicy kalafoniowej należy upewnić się, że otrzymany materiał jest wolny od zanieczyszczeń ferromagnetycznych.


W tym przypadku ważne było, aby klient chronił kruszarkę żywiczną. Zanieczyszczenia ferromagnetyczne obecne w materiale pierwotnym mogą spowodować uszkodzenie kruszarki. Wynikające z tego koszty naprawy kruszarki, szlifowania prętów kruszących i przestojów są niepożądane.

W związku z tym klient wymagał usunięcia zanieczyszczeń ferromagnetycznych (zwłaszcza większych) z przetworzonej żywicy kalafoniowej w celu ochrony kruszarki i zmniejszenia niepotrzebnych kosztów konserwacji.

Rozwiązanie problemu

Grubo pokruszona żywica kalafoniowa jest transportowana przez przenośnik ślimakowy. Pomiędzy przenośnikiem ślimakowym a kruszarką umieściliśmy separator płytowy, który jest wyposażony w najsilniejsze magnesy neodymowe. Dzięki zastosowaniu tych silnych magnesów jesteśmy w stanie wychwycić nie tylko duże zanieczyszczenia (a tym samym chronić późniejszą technologię kruszenia), ale także drobne zanieczyszczenia, a tym samym przyczynić się do maksymalnej czystości produktu końcowego - żywicy.

Zastosowanie separatora płytowego było wymogiem, ponieważ konwencjonalne separatory rusztowe nie są odpowiednie dla tego materiału (mogłoby dojść do zatkania rusztów magnetycznych). Dlatego wybraliśmy separator, w którym magnesy znajdują się poza przepływem materiału (a zatem nie mogą powodować zatykania separatora), ale jednocześnie generują wystarczająco silne pole magnetyczne, aby niezawodnie wychwytywać nawet bardzo drobne zanieczyszczenia ferromagnetyczne.

Klient docenił nie tylko wysoką wydajność separacji, ale także fakt, że możliwe było obniżenie kosztów serwisu kruszarki, a zwłaszcza nieplanowanych przestojów technologii produkcji.

Zalety zastosowania separatora płytowego ML 250 N

  • Ochrona kruszarki: Separator skutecznie wychwytuje zanieczyszczenia metalowe, znacznie zmniejszając ryzyko uszkodzenia kruszarki.
  • Zwiększenie jakości produktu: Żywica bez zanieczyszczeń ferromagnetycznych = żywica wysokiej jakości
  • Obniżenie kosztów naprawy kruszarki

Wykorzystane urządzeniePłytowy separator magnetyczny ML 250 N

Zalety płytowego separatora magnetycznego ML 250 N

  • Separacja cząstek Fe  od 0,5 mm
  • Warianty ferrytowe i neodymowe
  • Produkcja separatorów na zamówienie
  • Odpowiednie do materiałów ściernych i słabo przepuszczalnych
  • Indukcja magnetyczna do 7 500 G z pokrywą ze stali nierdzewnej
  • Wysoka wydajność eksploatacyjna (do 150 m3/h)
Top