Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

25. 1. 2024

Jak wyeliminować zanieczyszczenia ferromagnetyczne w recyklingu poprodukcyjnych i poużytkowych tworzyw sztucznych? (studium przypadku)

Stan wyjściowy

Od ponad 30 lat nasz klient specjalizuje się w recyklingu technicznych odpadów z tworzyw sztucznych i handlu surowcami wtórnymi. Dzięki jego działalności ponad 70 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych jest ponownie wykorzystywanych każdego roku! Zajmuje się przetwarzaniem poużytkowych tworzyw sztucznych i poużytkowych recyklatów.


Opis problemu

W przetwórstwie tworzyw sztucznych poprodukcyjnych i poużytkowych kładzie się nacisk na to, aby otrzymany granulat był absolutnie czysty = wolny od zanieczyszczeń metalicznych. Wynika to z faktu, że te zanieczyszczenia w granulacie mogą spowodować uszkodzenie dysz wtryskowych we wtryskarce, co spowodowałoby niepotrzebne koszty wymiany dysz dla klientów (producentów tworzyw sztucznych).

Dlatego ważne jest, aby produkt końcowy był wolny od wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń metalicznych.

Już teraz w procesie produkcyjnym instalowanych jest kilka urządzeń do usuwania zanieczyszczeń metalowych:

 • Separatory magnetyczne - do usuwania zanieczyszczeń ferromagnetycznych.
 • Wykrywacze metali - do usuwania niemagnetycznych zanieczyszczeń metalicznych

Przetwarzane tworzywa sztuczne są silnie zanieczyszczone metalami, więc separatory magnetyczne muszą być bardzo często czyszczone (aby działały dobrze), a wykrywacze metali z dużą ilością zanieczyszczeń odrzucają dużo dobrego materiału.

Rozwiązanie problemu

Po dokładnej ocenie technologii produkcyjnej klienta w zakresie separacji magnetycznej i wykrywania metali, zaproponowaliśmy następujące środki.

Ze względu na duży udział zanieczyszczeń ferromagnetycznych, zaleciliśmy zainstalowanie bębna magnetycznego na początku technologii. Bęben zalecono umieścić za przenośnikiem pionowym, który transportuje materiał wejściowy do technologii produkcji. Plastikowy materiał z przenośnika spada grawitacyjnie do bębna magnetycznego w konstrukcji szafy. Bęben ten jest wyposażony w najsilniejsze magnesy neodymowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie oddzielić znaczną część zanieczyszczeń ferromagnetycznych (w tym nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń pyłowych) na tym pierwszym etapie.

Korzyści ze stosowania bębna magnetycznego MBZ 304 N 500

Zainstalowaliśmy ten bardzo silny bęben magnetyczny w miejscu, w którym tworzywo sztuczne wchodzi do procesu produkcyjnego. Oddzielając zdecydowaną większość zanieczyszczeń ferromagnetycznych, szybko zmniejszyliśmy zanieczyszczenie materiału. Doprowadziło to do tego, że separatory magnetyczne, które były już zainstalowane w technologii, są teraz używane tylko do końcowego czyszczenia materiału. Dzięki temu nie trzeba ich czyścić tak często i wyeliminowano możliwość błędu ludzkiego (zdarza się, że operator zapomni wyczyścić separator magnetyczny i separacja nie jest dobrej jakości).

Ponieważ granulat jest wolny od zanieczyszczeń ferromagnetycznych, wykrywacz metali wykrywa i eliminuje tylko niemagnetyczne zanieczyszczenia metalowe, których jest znacznie mniej. Skutkuje to mniejszą liczbą odrzutów i mniejszą utratą dobrego materiału.

Wzmocnienie separacji magnetycznej poprzez dodatkowy etap (wstępne czyszczenie bębna magnetycznego) znacznie poprawiło jakość uzyskanego materiału.

Wykorzystane urządzenieBęben magnetyczny MBZ 304 N 500 GRIZZLY

Zalety bębna magnetycznego MBZ 304 N 500 GRIZZLY

 • Automatyczne czyszczenie bez przerywania przepływu materiału
 • Regulowany daszek do kontroli wlotu materiału
 • Zmienna pozycja separatora dla oczyszczonego materiału i oddzielonych zanieczyszczeń
 • Pióra wycieraczek zapobiegają pozostawaniu drobnego lub lepkiego materiału na powierzchni bębna
 • Wersje ferrytowe i neodymowe
 • Szybka i łatwa zmiana położenia rdzenia magnetycznego
 • Zaawansowana konstrukcja z wieloma otworami inspekcyjnymi i serwisowymi
 • Indukcja magnetyczna do 4800 G na obudowie
 • Certyfikat ATEX
 • Pięcioletnia gwarancja na rdzeń magnetyczny
Top