Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

10. 2. 2023

Separacja cząstek żelaza z rozdrobnionych odpadów papierowych (studium przypadku)

Stan wyjściowy

Światowy lider w produkcji waty celulozowej codziennie przerabia tony makulatury na watę celulozową.

 Opis problemu

Rozdrobniona makulatura (stosowana jako podstawowy surowiec do produkcji waty celulozowej) jest często zanieczyszczona cząstkami żelaza, które mogą nie tylko uszkodzić kosztowne urządzenia przetwórcze, ale także przeniknąć do wytworzonego produktu (waty celulozowej) i zagrozić zdrowiu użytkownika końcowego. Dlatego też producent masy papierowej zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w usunięciu niepożądanych zanieczyszczeń żelazem z przetwarzanej przez niego makulatury.


Rozwiązanie problemu

Rozwiązanie tego problemu było dość trudne, zarówno ze względu na stosunkowo dużą wydajność przerobu (5 ton/godz.), ale także ze względu na duży zakres wielkości cząstek żelaza (od 1 do 160 mm) w masie papierniczej. Kolejnym problematycznym czynnikiem był wybór odpowiedniego separatora magnetycznego i znalezienie optymalnej lokalizacji jego zastosowania na linii technologicznej klienta. Najprostszym i wystarczająco wydajnym rozwiązaniem było po pierwsze zawieszenie płyty magnetycznej z automatycznym czyszczeniem nad przenośnikiem taśmowym transportującym rozdrobniony papier. Ponieważ jednak kąt nachylenia taśmy przenośnika wynosił 45°, zastosowanie płyty magnetycznej nad przenośnikiem nie wchodziło w rachubę (ponieważ jeśli płyta magnetyczna jest zawieszona pod kątem większym niż 30°, jej gumowy pas wyjściowy zaczyna zsuwać się z rolek i szyn prowadzących i płyta nie może działać prawidłowo).

Ponieważ separator magnetyczny nie mógł być zawieszony nad taśmą transportową, musieliśmy go umieścić pomiędzy lejem dozującym a początkiem taśmy transportowej. Jako optymalne rozwiązanie wybraliśmy bęben magnetyczny MB 506 F 1100, który pod względem wielkości i właściwości magnetycznych idealnie pasował do dostępnego miejsca zastosowania.  Klient zdecydował się, że sam wykona obudowę bębna magnetycznego z obudową ochronną - a w celu zapewnienia łatwiejszej konserwacji w przyszłości poprosił nas o modyfikację standardowego bębna magnetycznego tak, aby łożysko i silnik można było umieścić na zewnątrz planowanej obudowy ochronnej. A ponieważ był to stosunkowo duży i ciężki bęben, firma SOLLAU zaleciła klientowi, aby zamiast standardowego zacisku zaopatrzył się w ręczną czterobiegową przekładnię, aby umożliwić łatwą regulację prawidłowego położenia rdzenia magnetycznego - i klient z wdzięcznością przyjął to zalecenie.

Klient

Francuski producent waty celulozowej

Korzyści naszego rozwiązania dla klienta

Po 6 miesiącach użytkowania klient jest bardzo zadowolony ze skuteczności bębna magnetycznego. Docenia również pomoc techniczną i wsparcie, jakiego udzielił mu SOLLAU przy rozwiązywaniu tego trudnego problemu. Nasz separator magnetyczny w pełni spełnia jego wymagania i jeśli w przyszłości znów będzie potrzebował rozwiązać problem separacji magnetycznej, na pewno skontaktuje się z SOLLAU.

Wykorzystane urządzenia

MB 506 F 1100

Top