Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

10. 7. 2023

Separacja zanieczyszczeń żelazem z pyłu węglowego w elektrowni cieplnej (studium przypadku)

Stan wyjściowy:

Pomimo szybkiego przejścia na odnawialne źródła energii, niedrogie paliwa kopalne (takie jak pył węgla brunatnego) są nadal wykorzystywane w dużych ilościach w sektorze energetycznym, nawet w krajach Europy Zachodniej. Jednak surowiec ten jest często zanieczyszczony przedmiotami żelaznymi (np. pochodzącymi z maszyn górniczych lub przetwórczych), które mogą uszkodzić bardzo drogie urządzenia procesowe elektrowni (dlatego zanieczyszczenia ferromagnetyczne muszą być usuwane z pyłu węglowego). Usuwanie zanieczyszczeń ferromagnetycznych jest jednak skomplikowane ze względu na wybuchowy charakter pyłu węglowego, dlatego do separacji można używać wyłącznie urządzeń zatwierdzonych do użytku w atmosferach wybuchowych (zgodnie z dyrektywą ATEX).


Opis problemu:

Nasz klient (niemiecka firma energetyczna RWE) używał starszego typu bębna magnetycznego w jednej ze swoich elektrowni na węgiel brunatny, który jednak nie był już zgodny ze zaktualizowanymi przepisami Urzędu Górniczego dotyczącymi urządzeń znajdujących się w strefach niebezpiecznych. Co więcej, był to ferrytowy - a zatem już znacznie zużyty i mniej wydajny magnetycznie - bęben magnetyczny, który nie był w stanie wychwycić większości zanieczyszczeń żelazem (= zwiększone ryzyko uszkodzenia dalszych urządzeń procesowych).

Rozwiązanie problemu:

Na linii technologicznej w elektrowni węgla brunatnego wysuszony węgiel brunatny jest transportowany przenośnikiem pionowym na wysokość, z której spada do młyna. Zmielony pył węglowy jest następnie transportowany za pomocą korytowego przenośnika łańcuchowego do dalszego przetwarzania (a na ostatnim etapie sproszkowany pył węglowy jest następnie wtryskiwany do kotła w celu spalenia). W celu ochrony drogiego sprzętu mielącego umieściliśmy przed młynem nasz niezwykle wytrzymały bęben neodymowy MBZ 304 N 1000 (certyfikowany do użytku w najbardziej wybuchowej strefie 20, zgodnie z ATEX 99/92/EC).

Korzyści z zastosowania separatora magnetycznego MBZ 304 N 1000:

Nowy separator magnetyczny umożliwił klientowi spełnienie wymagań władz i urzędów w zakresie bezpiecznego działania systemu separacji magnetycznej w środowisku o wysokim stopniu zagrożenia wybuchem. Kolejnym pozytywnym efektem jest to, że nowy separator magnetyczny nie tylko działa znacznie lepiej niż oryginalny separator (może wychwytywać obiekty ferromagnetyczne o wielkości zaledwie 0,5 mm), ale jest również znacznie bardziej skuteczny pod względem ogólnego odsetka wychwyconych metali magnetycznych (= znacznie wyższy stopień ochrony sprzętu przetwórczego znajdującego się za przenośnikiem magnetycznym).

Wykorzystane urządzenia: MBZ 304 N 1000

Top