Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

15. 9. 2022

Niewłaściwy wybór separatora magnetycznego

Stan wyjściowy:

Klient potrzebował usunąć niepożądane bardzo drobne cząstki żelaza z wysoce przepuszczalnego materiału sypkiego.

Opis problemu:

Klient zakupił w zagranicznym sklepie internetowym ruszt magnetyczny, który następnie wykorzystał do oddzielenia zanieczyszczeń żelaznych z materiału o dużej ścieralności (procent cząstek Fe był bardzo niski, było to raczej zjawisko losowe). Niestety, ścianka ze stali nierdzewnej separatorów rusztowych jest bardzo cienka (aby zmaksymalizować indukcję magnetyczną na powierzchni zewnętrznej rury ze stali nierdzewnej w celu wychwycenia nawet mikronowych cząstek Fe), dlatego separator ten przeznaczony jest wyłącznie do oczyszczania materiałów nieściernych. Z powodu nieprawidłowego zastosowania separatora magnetycznego zewnętrzna rura ochronna została uszkodzona przez materiał ścierny. Dodatkowo zakupiony przez klienta ruszt posiadał rdzenie magnetyczne zabezpieczone tylko jednym płaszczem ze stali nierdzewnej, który w przypadku przebicia stwarzał realne ryzyko uszkodzenia samego rdzenia magnetycznego i przedostania się zanieczyszczeń do czyszczonego materiał.


Rozwiązanie problemu:

Zdecydowana większość naszych separatorów rusztowych wyposażona jest w system "rura w rurze". Oznacza to, że rdzenie magnetyczne są chronione nie przez jedną, lecz przez dwie rury ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nawet w przypadku przebicia zewnętrznej rury osłonowej, sam rdzeń magnetyczny (zamknięty w innej obudowie ze stali nierdzewnej) nie może zostać uszkodzony, ani fragmenty magnesu nie mogą przedostać się do czyszczonego materiału.

W każdym jednak przypadku, przy wyborze optymalnego separatora magnetycznego do konkretnego zastosowania, należy zawsze brać pod uwagę szereg specyficznych czynników, np. charakterystykę oczyszczanego materiału (frakcja, ścieralność, temperatura, przenikalność, rodzaj i ilość zanieczyszczeń ferromagnetycznych), wydajność separatora, rodzaj pracy produkcyjnej (ciągła, przerywana) itp. Do materiałów średnio ściernych oferujemy np. separatory obrotowe MSR (gdzie materiał opada równomiernie wokół całej rury osłonowej) lub ruszty magnetyczne ze wzmocnionymi rurami ochronnymi z separatorów kratowych, np. magnesy ślizgowe MS-MC, kaskady magnetyczne MSK lub latarnie magnetyczne ML z separatorów płytowych, klienci mogą również wybrać separatory z okładzinami ze stali manganowej (MB, MBZ) itp. A w przypadku materiałów silnie ściernych warto sięgnąć po separatory, które nie mają bezpośredniego kontaktu z czyszczonym materiałem (magnesy nad przenośnikiem DND-AC, DND-MC itp.).

Rekomendacje eksperta

Wybór właściwego separatora może być trudny dla laika, ale nasi zawodowi sprzedawcy i technicy mają wieloletnie doświadczenie w separacji magnetycznej, więc nie wahaj się z nimi skontaktować. Chętnie szybko i bezpłatnie zaproponują rozwiązanie techniczne, które najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i wymaganiom.

Top