Używamy plików cookies

Korzystamy z plików coookies w celu analizowania wizyt, zapamiętywania preferencji i poprawy użyteczności witryny. Klikając na przycisk "Zgadzam się", wyrażasz zgodę.

Ustawienia Zgadzam się

Możesz również odmówić zgody.

Przejdź do treści Skip to menu

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie separacji magnetycznej

Projektujemy, produkujemy i stosujemy urządzenia do separacji magnetycznej. Nasze separatory magnetyczne projektujemy i produkujemy na miarę zgodnie z Państwa zapotrzebowaniem.

29. 11. 2019

Magnesy neodymowe

Neodym należy do grupy lantanowców, pierwiastków chemicznych z liczbą atomową 57 aż 71. Wszystkie lantanowce należą do metali, są srebrzyste, bardzo miękkie i wraz z skandem i itrem wytwarzają grupę pierwiastków matali ziem rzadkich. Ze stopów i związków neodymu ewent. samary produkowane są szczególnie mocne magnesy stałe.


Magnesy neodymowe (NdFeB) są produkowane przez spiekanie metali ziem rzadkich (neodym-żelazo-bor) w próżni i słusznie należy do technologicznie najbardziej zaawansowanych produktów na rynku. Te super mocne magnesy wywołały rewolucję w nowoczesnej technice i miały istotny wpływ na aplikacyjne możliwości magnesów (i nic w tym dziwnego, ponieważ magnes neodymowy jest zdolny unieść tysiąc razy większy ciężar niż masa własna). Na przykład twarde dyski komputerów pracują dzięki zastosowaniu magnesów neodymowych dziesięć razy szybciej niż dawniej.

Jest więc oczywiste, że metale ziem rzadkich mają znaczenie strategiczne i są absolutnie niezbędne dla zaawansowanych technologii (którymi są produkcja np. monitorów komputerowych, baterii do samochodów elektrycznych, telefonów komórkowych). Obecnie metale ziem rzadkich są wydobywane w dwu złożach na terytorium Chin, ale np. Japonia rozważa możliwość wydobywania ww. strategicznego surowca na terytorium własnym, nawtet mimo tego, że będzie musiał na ewentualne wydobywanie z głębokości 3000 metrów ponieść ogromne koszty i z surowcem nie może się liczyć wcześniej niż za pięć lat.

Przy pierwszych produktach z neodymu dochodziło przy temperaturach ponad 80 °C do ich demagnetyzacji, co znacząco ograniczało zakres zastosowania tych super magnesów, nie mniej jednak obecnie ten limit graniczny został przesunięty aż na 230 °C. Dzięki nowym technologiom w dziedzinie obróbki powierzchownej udało się także rozwiązać problemy z korozją (standardowo powierzchnia magnesów neodymowych chroniona jest warstwą cynku, chromu, miedzi, żywicy epoksydowej itp.).

Proste zamówienie w e-shopie

Magnesy neodymowe zwiększają moc wszystkich silników elektrycznych, przy wyposażeniu neomagnesów je można np. rozmiarowo zmniejszyć reproduktor, ale jednocześnie wyraźnie zwiększyć jego moc. W latach dziewięćdziesiątych zeszłego wieku rozpoczęto produkcję pierwszych magnesów neodymowych, ale chociaż naturalnie nie chodziło jeszcze o takie zaawansowane produkty jak dzisiejsze, już w pierwszych latach iloczyn energetyczny tych produktów z neodymu siedmiokrotnie (z wartością 35 MGO) przekroczył tradycyjne magnesy ferrytowe.

Zastosowanie neodymowych magnesów w praktyce

Nic w tym więc dziwnego, że dzięki niemal nieograniczonym możliwościom zastosowania magnesów neodymowych, z produktami z neodymu spotykamy się praktycznie na każdym kroku p. W szkole, domu i w biurze stosowane są kolorowe magnesiki , liczby magnetyczne, mocne magnesy powlekane tworzywem sztucznym, drewniane magnesy dla dzieci, gumowane magnesy z warstwą samoprzylepną , listwy magnetyczne , tabliczki z nazwiskami , tablice itd.

Zastosowanie magnesów neodymowych w produktach przemysłowych

W przemyśle są potem możliwości zastosowania magnesów neodymowych naprawdę nieograniczone, producenci mebli potrzebują ich do okucia meblowego, producenci pasmanterii do zapinania torebek, agencje reklamowe stosują folie magnetyczne, w gospodarce magazynowej rozszerzyły się kieszenie magnetyczne i etykiety, absolutnie niezbędnymi magnesy neodymowe stały się w dziedzinie wykrywaczy metali (przemysłowych, przepływowych, przenośnikowych itd.), bez neodymowych magnesów nie możemy sobie dzisiaj wyobrazić sortowanie i przetwarzanie odpadu, jako wyjątkowo efektywne rozwiązanie sprawdziły się też magnesy neodymowe podczas manipulacji z ciężkimi ładunkami w przemyśle maszynowym.

I właśnie tak wielofunkcyjne jest wdrażanie separatorów magnetycznych. Ich zastosowanie jest możliwe jak w przypadku płynnych, tak również suchych mieszanin (z dobrymi i gorszymi właściwościami sypkimi), można ich zastosować do oddzielania części metalowych z materiału transportowanego przenośnikami transportowymi , rurociągiem itd. Separator magnetyczny można umieścić wprost do lejów i do maszyn do formowania wtryskowego, ale także można wyprodukować cały zestaw separatorów magnetycznych i wyprodukować kompletną linię sortowniczą.

Strategiczne znaczenie magnesów neodymowych

Rozwój oczywiście nie został zatrzymany, podczas gdy dzisiaj przy magnesach neodymowych osiągamy wartości 52 MGO, fizycy zakładają, że w przyszłości uda się osiągnąć iloczyn energetyczny aż 80 MGO (co oczywiście poprowadzi do bardziej intensywnego i zaawansowanego użytku przemysłowego NdFeB magnesów). A więc jest zrozumiałe, że metale ziem rzadkich i produkty z nich mają strategiczne znaczenie i są absolutnie niezbędne dla zaawansowanych technologii (którymi są produkcja np. monitorów komputerowych, baterii do samochodów elektrycznych, telefonów komórkowych itd.).

Top